ANIOŁOWIE do obrazu MB Częstochowskiej w sukience wotywnej DOMINA MARIS

W roku jubileuszu 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej RP w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej - Gdynia Oksywie, podjęto inicjatywę, aby kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w ołtarzu głównym okryć srebrną sukienką z wotami w postaci odznak okrętów MW RP oraz jednostek wojskowych Marynarki Wojennej RP.

   Wspomniane odznaki były przekazywane przez ofiarodawców jako wota, czyli dowód serdecznej wdzięczności za otrzymane od Boga łaski przez wstawiennictwo Matki Bożej - Hetmanki Żołnierza Polskiego. Wśród ofiarodawców znaleźli się admirałowie, oficerowie, podoficerowie i marynarze aktualnie służący w szeregach Marynarki Wojennej RP, jak i rezerwiści lub będący już w stanie spoczynku, ale również wielu życzliwych osób cywilnych, którym Marynarka Wojenna jest sercu bliska.

   Po dwóch latach starań, i gromadzenia wspomnianych odznak oraz środków finansowych niezbędnych do realizacji tego przedsięwzięcia, w jubileuszowym roku 100-lecia utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce mosiężna posrebrzana sukienka Domina Maris, czyli Pani Morza ozdobiła obraz Matki Boskiej Częstochowskiej zawieszony w odnowionej i pokrytej płatkami złota ramie w ołtarzu głównym naszej, marynarskiej świątyni.

   W trakcie Mszy św. sprawowanej w czwartek, 28 XI 2019 roku, w związku z 101. rocznicą utworzenia MW, Biskup Polowy WP, gen. bryg. Józef Guzdek dokonał poświęcenia wspomnianej sukienki Domina Maris z wotami w postaci odznak okrętów,  jednostek wojskowych i instytucji MW. Natomiast w piątek, 26 VI 2020 roku,  podczas Mszy św. o sprawowanej w ramach święta Marynarki Wojennej RP miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie insygniów Hetmanki Żołnierza Polskiego, które zostały zamontowane na ramie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej - Domina Maris w postaci mosiężnego odlewu pokrytego złotem i srebrem przedstawiającego orła Marynarki Wojennej z hetmańskimi buławami w kompozycji gałązek mikołajka nadmorskiego.

   Ostatnim elementem ozdobnym obrazu naszej Patronki są postacie dwóch aniołów, które go podtrzymują unosząc ponad morskimi falami. Są to aluminiowe odlewy pokryte srebrem autorstwa białostockiego metaloplastyka Janusza Tałucia. Wcześniej wizerunki rzeczonych aniołów zostały wyrzeźbione w glinie, a następnie na ich podstawie wykonano formy odlewnicze. Koszt tego dzieła sztuki został wyceniony na 50.000 zł. Płaskorzeżby - odlewy aniołow zostały zamontowane w ołtarzu głównym w dniach 13 - 14 XII 2022 r. przez pracowników warsztatów portowych Komendy Portu Wojennego w Gdyni.

   Zwracamy się zatem z wielką prośbą do wiernych parafian i sympatyków naszej garnizonowej świątyni o finansowe wsparcie potrzebne do opłacenia tego ostatniego etapu inwestycji związanej z obrazem naszej Patronki, MB Częstochowskiej. Indywidualne ofiary na ten cel można wpłacać na konto bankowe naszej parafii  ( 77 1240 5354 1111 0010 6179 2015 z dopiskiem - aniołowie do obrazu.

   Niech dzieło budowy i upiększania oksywskiej, marynarskiej świątyni podjęte przez marynarzy z okresu II Rzeczypospolitej zostanie w pełni dokończone przez obecne pokolenie ludzi morza, byśmy mogli czuć dumę z tego dzieła oraz być wzorem Wiary, Nadziei i ofiarnej Miłości względem Boga i Ojczyzny dla przyszłych marynarskich pokoleń.

Fundatorzy figur aniołów

 

    *  Teodozja Muszyńska - Gdynia

    *  Teresa Przybyła - Gdynia

    *  Monika Woss - Gdynia

    *  Cezary Braciszewski - Gdańsk

    *  Włodzimierz Blacha - Brudzewo

    *  Sławomir Piotr Graban - Gdynia

    *  Roman Rychter - Gdańsk

    *  Danuta Zadrąg - Gdynia

    *  Henryk Czernuszyc - Gdynia

    *  Halina Łasińska - Gdynia

    *  Anna i Krzysztof Szczypior - Gdynia

    *  Parafia Wojskowa - Świnoujście

    *  Łucja Ewa Labuda - Gdynia

    *  kmdr Piotr Sałak - Bruksela / Belgia

    *  kmdr Przemysław Czernuszyc - Gdynia

    *  Jakub Kazimierz Suchocki - Gdynia

    *  Marian Blaszke - Gdynia

    *  Renata i Janusz Pyznarscy - Gdynia

    *  Iwona Liedtke - Gdynia

    *  Sebastian Krawczak i Monika Chmielińska

    *  Małgorzata i Mirosław Chmielińscy - Gdynia

    *  Ludwika Chmielińska

    *  Lucyna Dejnarowicz i Elżbieta Bober z rodziną

    *  ks. Adam Gadomski - Tczew

    *  Jarosław Gadomski z rodziną - Nowa Zelandia

    *  Bartłomiej Pałucha z rodziną

    *  Tomasz Chyła z rodziną

    *  plut. rez. Marek Tomasz Kotwa - Gołębiewo Wielkie

    *  Nina i Maciej Butkiewicz

    *  Adam Brajsa z dziećmi: Mateuszem, Polą i Wiktorem

    *  Regina i Bogusław Sychowscy - Nawy Dwór Wejherowski

    *  Janina i Florian Brzoskowscy - Koln

    *  Renata i Konrad Jakubowscy - Sieradz

    *  Dorota i Krzysztof Dejnarowicz z rodziną

    *  ks. Tyberiusz Kroplewski - Gdańsk

    *  Rafał Palucha z rodziną - Warszawa

    *  rodzina Jakubowskich - Modlin i Nowy Dwór Mazowiecki

    *  Adriana i Stanisław Sychowscy - Nowy Dwór Wejherowski

    *  Peter Broskowski z rodziną - Koln

    *  Beata i Wojciech Adamowicz - Gdynia

Script logo