Bezpieczeństwo w portach morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej podczas przeładunku materiałów wybuchowych
We wtorek 26 lutego 2019 roku, na pokładzie historycznego niszczyciela okrętu – muzeum ORP „Błyskawica” (Skwer Kościuszki w Gdyni) w Salonie Kaprów odbyło się uroczyste wodowanie książki pod tytułem „Bezpieczeństwo w portach morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej podczas przeładunku materiałów wybuchowych”, której autorem jest kmdr por. dr Mirosław Chmieliński – nauczyciel akademicki z AMW.
Uroczystość wodowania książki swoją obecnością zaszczycili: Dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej kmdr dr hab. Jarosław Teska prof. AMW, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski wraz z małżonką Panią Mieczysławą – matką chrzestną wodowanej książki, były Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż. w. Andrzej Królikowski prof. nadzw. AMW, Prezes Pol-Mare Sp. z o.o. Sp. k. kpt. ż. w. Krzysztof Pałucha, Dyrektor operacyjny DCT Gdańsk S.A. mgr inż. Grabowski Jacek, Menedżer ds. Rozwoju operacyjnego DCT Gdańsk S.A. Karol Moszyk, kmdr por. dr hab. Bartłomiej Pączek wydawca monografii oraz przyjaciele, współpracownicy i rodzina autora, a Dowódca ORP Błyskawica kmdr por. Walter Jarosz, powiedział że stało się faktem i już tradycją, że marynistyczne książki promowane są na tym okręcie.
kmdr ppor. mgr inż. Jacek Zalewski – autor projektu graficznego okładki monografii przedstawił sylwetkę autora monografii, zwracając szczególną uwagę na jego drogę naukową i karierę wojskową. Zwrócił też uwagę, że recenzent wydawniczy dr hab. Adam Radomyski, prof. Lotniczej Akademii Wojskowej – Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki LAW z Dęblina podkreślił w recenzji, że Autor w recenzowanej monografii dokonuje nie tylko teoretycznych rozważań naukowych, ale w umiejętny i logiczny sposób przekłada je na praktykę przeładunku materiałów wybuchowych w wybranych portach morskich mających podstawowe znaczenie dla gospodarki narodowej….. Dużą wartość merytoryczną posiadają przedstawione przez Autora przykłady wybranych elementów modelu planistycznego i realizacyjnego, tj. przedsięwzięcia podejmowane dla zmniejszenia zagrożenia bezpieczeństwa przeładunku materiałów wybuchowych oraz procedury powiadamiania
o zdarzeniach lub zagrożeniu.
Ponadto kmdr ppor. mgr inż. Jacek Zalewski przedstawił fragment recenzenta wydawniczego dr hab. Andrzeja Bursztyńskiego, prof. Akademii Marynarki Wojennej, który dokonał następującej konstatacji: Monografia stanowi oryginalny i autorski materiał, przygotowany na podstawie wieloletniej praktyki dr. Mirosława Chmielińskiego. Dotychczasowe kwalifikacje i doświadczenie w zakresie doradztwa i pełnienia roli eksperta w transporcie towarów niebezpiecznych oraz dorobek naukowo-badawczy Autora pozwalają na sformułowanie tezy o merytorycznej dojrzałości do napisania monografii na ten temat. Autor legitymuje się bogatym doświadczeniem w zakresie doradztwa w transporcie materiałów wybuchowych oraz głęboką i aktualną wiedzą w tym zakresie. Poziom kompetencji merytorycznych i stopień przygotowanie Autora do pracy nad taką monografią oceniam bardzo wysoko, a zamysł jej napisania bardzo pozytywnie.
Następnie ceremonii symbolicznego aktu „wodowania” książki dokonała Pani Mieczysława Piotrzkowska i zgodnie z tradycją chrztu dokonała go czerwona różą. Samo „wodowanie” rozpoczęło się pokropieniem czerwoną różą umoczoną w kieliszku szampana i poprzez wypowiedzenie tradycyjnej formułki chrztu:
Płyń w szeroki świat poprzez morza, oceany, zatoki i porty. Przemierzaj lądy znane i nieznane po to, aby chwała polskiej gospodarki morskiej dotarła do każdego miejsca na świecie. Niech wszystkie pokolenia poznają jej znaczenie dla Naszej Ojczyzny. Dotrzyj do każdego okrętu, statku i każdego domu, aby załogom i mieszkańcom nieobce były sprawy gospodarki morskiej w polskich portach morskich. Zajrzyj do bibliotek i szkół. Pokaż najważniejsze sprawy zapewniające bezpieczeństwo ładunków niebezpiecznych na terenie polskich portów morskich, które na papierze utrwalił autor książki kmdr por. dr Mirosław Chmieliński.
kmdr ppor. mgr inż. Jacek Zalewski zwrócił też uwagę, że przewóz ładunków niebezpiecznych jest szczególnym rodzajem transportu i podlega on określonym przepisom prawnym, spełniając i przestrzegając szereg określonych wymagań. Bezpieczeństwo tego typu przewozów, zależne jest od właściwej organizacji jego przewozu i maksymalnego zaangażowania uczestników całego procesu. Zwodowana w dniu dzisiejszym książka na ponad 200 stronach zawiera również materiał ilustracyjny, a przedstawione w monografii modelowe rozwiązanie w zakresie przeładunku materiałów wybuchowych w porcie morskim jest rozwiązaniem interesującym i na jego podstawie można sformułować propozycje w zakresie systemowego rozwiązania tej kwestii w praktyce. Uzasadniając temat i potrzebę podjęcia badań, można zauważyć, że niebezpieczeństwo związane z przeładunkiem materiałów niebezpiecznych w portach morskich wymaga wypracowania racjonalnych i skutecznych rozwiązań. Zapewnienie szeroko pojętego bezpieczeństwa portów morskich oraz portowych terminali staje się obecnie w aspekcie występowania wielu różnorodnych zagrożeń, jednym z zadań strategicznych dla zarządów portów i kierownictw terminali zlokalizowanych w portach.
Działania na rzecz bezpieczeństwa portów, obejmują nie tylko przestrzenie portowe, ale mają także zasięg: lokalny, regionalny, krajowy i międzynarodowy. Powoduje to, że stanowią one ważny element ogólnej koncepcji bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Problematyka zapewnienia rozwoju polskich portów morskich i bezpieczeństwa w portach morskich, a w tym bezpieczeństwa infrastruktury portowej i transportowej jest ściśle związana z dostosowaniem ich usług portowych do obrotu towarowego z wykorzystaniem nowych technologii przewozowych. Zaburzenia w pracy portów mogą prowadzić do zachwiania równowagi, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w ujęciu krajowym i regionalnym. Natomiast niewłaściwe podejście do kwestii związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w procesie transportu towarów może być przyczyną zdarzeń czy sytuacji kryzysowych.
Na zakończenie uroczystości wodowania książki kmdr por. dr Mirosław Chmieliński podziękował Wydawnictwu BP, które współpracuje z Akademią Marynarki Wojennej i wydaje coraz lepsze, jeśli idzie o jakość książki, a dziękując również gościom za przybycie zapowiedział, że w następnym roku odbędzie się podobna ceremonia na pokładzie ORP „Błyskawica” ponieważ w przygotowaniu jest kolejna książka.
W związku z tym, że uroczystość odbywała się na pokładzie okrętu – muzeum ORP „Błyskawica” wręczono również legitymacje członkowskie oraz odznaki pamiątkowe nowym członkom Towarzystwa Przyjaciół Okrętu Muzeum „Błyskawica”, a byli to: Krzysztof Pałucha, Jerzy Bodzak, Kazimierz Bielecki, Witold Pupka-Lipiński oraz Mirosławowi Chmielińskiemu, któremu przekazano też legitymacje członkowskie dla podchorążych II i III roku Akademii Marynarki Wojennej AMW. Ponieważ ORP „Błyskawica” w dalszym ciągu wliczana jest w skład jednostek Marynarki Wojennej RP, Towarzystwo realizuje swoje cele we współdziałaniu z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Celem działalności towarzystwa jest zachowanie dla przyszłych pokoleń bezcennej pamiątki narodowej, jakim jest ORP „Błyskawica”, jedyny i ostatni polski okręt z okresu drugiej wojny światowej.
https://www.amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/2659-wodowanie-ksiazki-26-02
http://3fo.wp.mil.pl/pl/1_958.html
http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/27653?t=Wodowanie-monografii-